تحقیق و توسعهآزمایشگاه تحقیق و توسعه شرکت صنعتی بهشهر با همکاری و همراهی متخصصان حرفه‌ای به تحقیق در زمینه روغن‌ها، چربی‌ها و محصولات جانبی آن‌ها می‌پردازد. در این آزمایشگاه ضمن بررسی مسائل و مشکلات مربوط به واحد تولید، برای رفع آن‌ها اقدام می‌شود. از دیگر فعالیت‌های این آزمایشگاه می‌توان به ارائه فرمولاسیون جهت تولید محصولات جدید، بهبود فرآیند تولید و معرفی روش‌های جدید در این فرآیند اشاره کرد.

علاوه بر این فعالیت‌ها، کنترل و تایید تمام مواد اولیه و همچنین بخشی از آزمایشهای مربوط به روغن‌های خام وارداتی به کارخانه، از جمله وظایف این آزمایشگاه هستند. در این آزمایشگاه محصولات تولید شرکت به طور مستمر با محصولات مشابه موجود در بازار و تولیدات سایر کارخانه‌های داخلی و خارجی مقایسه می‌شوند تا جایگاه شرکت در بازار داخلی ارزیابی شود.

از جمله امتیازهای این آزمایشگاه می‌توان به دریافت گواهی‌نامه تایید صلاحیت از طرف اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و معرفی به عنوان آزمایشگاه همکار از طرف این اداره اشاره کرد. در این راستا سیستم مدیریت کیفیت ISO 17025 که مربوط به استانداردهای آزمایشگاه است، در این آزمایشگاه برقرار شده است. تمام روش‌های آزمونی که در این آزمایشگاه استفاده می‌شوند، به‌روز بوده و از استانداردهای معتبر دنیا مانند ISO, Codex, AOCS, ISIRI و… استخراج شده‌اند.

حضور فعال در کمیته‌های تخصصی مربوط به روغن‌ها و چربی‌ها که توسط اداره استاندارد تشکیل می‌شوند، ارائه مقالات علمی در مجلات معتبر دنیا و شرکت در کنگره‌های ملی و بین‌المللی از دیگر اعتبارات این آزمایشگاه هستند. همچنین این آزمایشگاه جهت ارتقاء سطح دانش پرسنل خود برنامه‌های آموزشی متنوعی برگزار می‌کند که پرسنل موظف به شرکت در آن‌ها هستند.

در آزمایشگاه تحقیق و توسعه شرکت صنعتی بهشهر از تجهیزات پیشرفته و به‌روز دنیا استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
o کروماتوگرافی گازی (GC)
o کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)
o طیف‌سنجی جذب اتمی (AAS)
o گرماسنج دیفرانسیلی (DSC)
o مقاومت‌سنج
o سختی‌سنج
o اسپکتر و فتومتر UV/ VIs
o بینی الکترونیکی
o ویسکومتر
o انکوباتورهای یخچالدار
o سانتریفیوژ با دور بالا
o رنگ‌سنج Lovibond
o تهیه روغن مارگارین پایلوت پلنت
o هیدروژناسیون پایلوت پلنت